Aktualności

10 mar 2022

Bezpłatne porady prawne w biurze senatorskim

Senator Andrzej K obiak zaprasza na bezpłatne porady prawne w dn. 16.03.2022 od godz. 9.00 w biurze senatorskim przy ul. Plac Wolności 1/1 (Bydgoszcz). Prosimy o zabranie dokumentacji dotyczacej sprawy.     

31 sty 2022

,,Polski Ład" a sytuacja ZPCHR

 ,,Polski Ład” ograniczy wsparcie finansowe dla Zakładów Pracy Chronionej, czyli w praktyce dla osób z niepełnosprawnością. Oznacza to, że pracodawcy posiadający status ZPCHR utracą możliwość finansowania rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej osób niepełnosprawnych.
Na ostatnim posiedzeniu Senatu zwróciliśmy uwagę, iż to właśnie ta grupa społeczna w obecnej, trudnej sytuacji ekonomicznej powinna znaleźć się pod szczególną opieką.
Niestety, ale pan minister Maciej Małecki nie wyraził zainteresowania rozwiązaniami, które mogłyby poprawić sytuację tych ludzi, a wręcz uzasadnił, iż jest to niemożliwe ,,bo Unia zabrania”. Argument ten jest bez zasadny, gdyż dofinansowanie Zakładów Pracy Chronionej w innych krajach UE, jak np. w Niemczech jest znacznie większe niż u nas. Trudno zatem uwierzyć w istnienie przepisu unijnego, który stanowi, iż akurat w Polsce to wsparcie ma być mniejsze.
Będę próbował dalej interweniować w tej sprawie. Szczególnie teraz, gdy ceny gazu najbardziej uderzą w podmioty ekonomicznie usytuowane najsłabiej, czyli w Zakłady Pracy Chronionej. W skali kraju jest to ponad 1000 firm zatrudniających ok. 100 tys. pracowników, a w tym większości osoby z niepełnosprawnością.
I to one najbardziej ucierpią. Nie tylko w wyniku inflacji, ale też rozwiązań ,,Polskiego Ładu” 
  

więcej...

04 sty 2022

Senator o rosnących cenach gazu (opinia)

Rosnące ceny gazu zmywają nam sen z powiek... A teoretycznie nie powinny. Przecież Rząd zakupił i zmagazynował go już wcześniej. Jeżeli dołożymy do tego własne wydobycie to przynajmniej do końca zimy powinniśmy być zabezpieczeni. Zauważmy jednak, że gaz ten kupowany był w cenach, jakie obowiązywały jeszcze kilka miesięcy temu, a więc mniej więcej dziesięć razy taniej! Pytacie Państwo: co się stało, że gaz nagle i to tak drastycznie zdrożał? Z tej całej sytuacji wynika, Rząd chce nam ten wcześniej i taniej zakupiony oraz zmagazynowany gaz sprzedać dziesięć razy drożej.

Czy to juz lichwa, a może…

Jak Państwo sądzą?

 

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ×
top