Aktualności

23 maj 2022

Bezpłatne porady prawne w biurze senatorskim

 

04 maj 2022

Życzenia dla maturzystów

Drodzy Maturzyści!
Maj to wyjątkowy, ale pracowity miesiąc. Niech towarzyszy Wam skupienie i spokój!

Trzymam kciuki!

03 maj 2022

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - wpis senatora

Jak wiadomo, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oficjalnie stała się świętem narodowym w 1919 roku. Historia dowodzi jednak, że tradycja obchodów była dość burzliwa, a święto trzeciomajowe nie zawsze postrzegano jako najważniejsze z wydarzeń państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Jeszcze w latach 1919-1937 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była niezaprzeczalnie najważniejszym świętem narodowym. Natomiast już w 1937 roku status ten zyskał 11 listopada. Dlaczego? Wynika to z zapisów ówczesnej ustawy (23.04.1937), iż:

,,Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.
Tak naprawdę sanacja w 1937 roku chcąc uczcić rocznicę śmierci Piłsudskiego, uznała, że najważniejszym świętem państwowym jest data jego powołania przez Radę Regencyjną na stanowisko Dowódcy Wojsk Polskich. Działanie to można określić mało patriotycznym zważając na to, że Rada Regencyjna powołana została przez Niemców.
Można zauważyć, że powojenna marginalizacja święta Konstytucji 3 maja była tylko intencją aktywistów związanych z Piłsudskim, chcących go jakkolwiek uhonorować.
W 1946 r. władze także zabroniły publicznego świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja tym samym wyraźnie marginalizując znaczenie rocznicy uchwalenia Konstytucji. Działania te oficjalnie argumentowano krwawymi manifestacjami niezadowolonych z polityki ówczesnych władz państwowych w Polsce.

Poniższe zdjęcie przedstawia srebrny ryngraf z 1946 roku. Widzimy tutaj orła w koronie. Brakuje natomiast oznaczenia złotnika, co sugeruje, że autor bał się ujawnić.
Warto zwrócić uwagę także na napis ,,Warszawa Pomorze”. Może ktoś z Państwa ma wiedzę na temat ryngrafów z tego okresu i wie, co napis ten miał oznaczać?   

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ×
top