Program wyborczy
20 września 2017
Warsztaty dla młodzieży w ramach Międzynarodowego Pleneru Malarskiego

15 września br. Senator Andrzej Kobiak współorganizował warsztaty malarskie dla młodzieży licealnej. Spotkanie prowadzili artyści uczestniczący w VI Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Brdzie (Rytel, Bory Tucholskie), na czele z komisarzem Janem Wołkiem. W trakcie warsztatów młodzi artyści zaprezentowali swoje prace, które zostały potem ocenione i wyróżnione....

czytaj więcej
14 września 2017
Senator na Międzynarodowym Kongresie Praw Dziecka

W dniach 13-16 września br. odbywa się III Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka oraz kolejna edycja Konferencji Korczakowskiej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Senator Andrzej Kobiak uczestniczy w wydarzeniu jako Ambasador kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka ,,Reaguj. Masz Prawo” ( od 4 grudnia 2014 r.) W ramach kongresu przewidziano liczne prelekcje specjalistów...

czytaj więcej
13 września 2017
Senator o tragedii w Borach Tucholskich

Pan Senator Andrzej Kobiak po raz kolejny na swoim profilu Facebook odniósł się do nawałnicy, która nawiedziła Bory Tucholskie 11 sierpnia br. Poniżej treść wpisu:           Chciałbym dodać coś, do mojego ostatniego wpisu o tragedii w Borach Tucholskich (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1395929480502862&set=a.128616707234152.24986.100002574709101&type=3&theater)  W...

czytaj więcej


10 lutego 2017

Turniej "Wisełka Protektor Cup"

4 lutego br. na hali Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy młodzi zawodnicy z całej Polski zaprezentowali piłkarskie umiejętności w turnieju ,,Wisełka Protektor Cup”. Organizatorem tych corocznych zmagań jest KS Wisełka Bydgoszcz-Fordon. Pan Senator Andrzej Kobiak aktywnie włączył się w tą inicjatywę: objął wydarzenie patronatem honorowym oraz ufundował nagrody laureatom. Zwycięzcą Turnieju została drużyna „Dwunastka Włocławek”, która otrzymała specjalny Puchar Senatora. W Turnieju wyróżniono też m.in. najlepszych zawodników oraz drużynę „fair-play”. 30 stycznia 2017

97.rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy

20 stycznia br. senator Andrzej Kobiak uczestniczył w oficjalnych obchodach 97.rocznicy odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz. Uroczystości rozpoczeły się mszą św. pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy, po czym mieszkańcy przemaszerowali złożyć kwiaty pod Pomnikiem Wolności.18 stycznia 2017

Konkurs Ortograficzny o Nagrodę Senatora pn. Ocalić od zapomnienia

16 stycznia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi odbył się konkurs ortograficzny nawiązujący do postaci Leona Janty- Połczyńskiego. Tucholscy maturzyści zmierzyli się o nagrodę Senatora Andrzeja Kobiaka. Tego dnia jednak, atrakcji było zdecydowanie więcej. M.in. przyznano stypendia Stowarzyszenia ,,Via Natura”.

W tym roku obchodzimy 150-lecie urodzin wybitnego polityka,  Leona Janty- Połczyńskiego. Z tej okazji odbył się  Konkurs Ortograficzny pn. ,,O nagrodę Senatora” dla klas maturalnych. Organizatorami wydarzenia były: Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty- Połczyńskiego w Tucholi, Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty- Połczyńskiego oraz Senator RP Andrzej Kobiak- główny sponsor nagród. Dyktando dla młodzieży odczytała Prezes Stowarzyszenia „Via Natuta”, Halina Janowska- Giłka.  Autorką dyktanda była Hanna Szramka, dyrektor MBP w Tucholi. Jury w składzie: Aleksandra Weyna- Grabowska, Anna Stybaniewicz- Pik, Dorota Kijora oraz Bogumiła Grzelka wybrało troje laureatów z grona piętnastu uczestników.

W trakcie sprawdzania prac, młodzież wraz z Senatorem Andrzejem Kobiakiem, wyruszyła na wycieczkę ,,szlakami Leona Janty- Połczyńskiego”: m.in. do Małej Komorzy, następnie złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie polityka, a na koniec do Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej, czyli posiadłości niegdyś należącej do rodu. Pan Senator spotkał się tamtejszą dyrekcją, a przede wszystkim porozmawiał z mieszkańcami placówki.  Katarzyna Bronikowska, dyrektor DPS podkreśliła, że: cały zespół terapeutyczno- opiekuńczy stara się by to miejsce było prawdziwym domem dla wszystkich mieszkańców, którzy z różnych przyczyn nie mogą sami funkcjonować. Jest to trudne, gdyż mamy tu czterdzieści sześć osób, które są z różnych środowisk oraz różnym bagażem życiowym. Senator opowiedział mieszkańcom o patronie Domu Pomocy Społecznej, a maturzyści z zainteresowaniem przyjrzeli się kronikom i zbiorom pamiątek związanych z Leonem Jantą- Połczyńskim.

Konkurs spotkał się z pozytywnym odzewem młodzieży. Dyktando nie było trudne, było raczej przyjemne. Lekkim zaskoczeniem było przybliżenie zarówno sylwetki Leona Janty- Połczyńskiego jak i Aleksandra, mówi jedna z uczestniczek, Adrianna Malendowicz.

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się kilka godzin później w auli Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty- Połczyńskiego w Tucholi.

Nagrody otrzymali:

I miejsce: Amelia Golon (Technikum Leśne im. Adama Loreta)

II miejsce: Paulina Ciborowska ( ZSO im. B. Nowodworskiego)

III miejsce: Sonia Kantak (Tucholska Szkoła Realna)

Konkurs podsumowała Dyrektor MBP- Hanna Szramka: Zachęcamy młodzież do rozwijania swoich umiejętności poprawnego pisania przez ćwiczenie reguł ortograficznych oraz częsty kontakt ze słowem pisanym.

Senator Andrzej Kobiak wręczył nagrody nie tylko laureatom, ale także wszystkim uczestnikom konkursu. W swoim przemówieniu skierował słowa uznania dla organizatorów oraz zwycięzców  ale a także przypomniał o idei tego wydarzenia. Jak podkreślił: Postać Leona Janty- Połczyńskiego,  w pewnym sensie naszego krajana, jest na tyle istotna i ważna, że należy o tym pisać, mówić i przypominać. W okresie międzywojennym, ale też wcześniej, pod zaborami, był tym politykiem Pomorza, którego można stawiać za wzór.

W uroczystym wręczaniu nagród uczestniczyli również Jarosław Katulski, który przekazał upominki od Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego, a także historyk, prof. Włodzimierz  Jastrzębski- autor książek na temat Janty- Połczyńskiego.

Zwieńczeniem tego wydarzenia było oficjalne wręczenie certyfikatów i nagród dla kolejnych sześciu stypendystów Stowarzyszenia „Via Natura”. Pani Prezes Halina Janowska- Giłka przybliżyła główne założenia akcji stypendialnej. Jak podkreśliła: jedną z wielu czynności wynikających ze statutu stowarzyszenia, a zarazem główną, jest coroczne przyznawanie stypendiów […] Przez ostatnie osiem lat przyznano 45 stypendiów, a łączna kwota jaka dotarła do studentów w tym okresie to ponad dwieście tysięcy złotych. W spotkaniu nie mogli uczestniczyć wszyscy nagrodzeni, stąd upominki odebrali także rodzic

Dzięki wsparciu wielu darczyńców stypendyści otrzymują po 500 zł miesięcznie przez cały pierwszy rok studiów. Wzorem poprzednich lat, tak i w tym roku odbędzie się uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych, na które zapraszani są członkowie Via Natury, dotychczasowi stypendyści oraz darczyńcy. Więcej informacji o całej akcji oraz podejmowanej w tym zakresie aktywności, znajdą Państwo na stronie www.vianatura.tuchola.pl30 grudnia 2016

Senator Kobiak o noworocznych postanowieniach

                                                                                        

 

Rozmowa z Senatorem Andrzejem Kobiakiem: o noworocznych postanowieniach, planach zawodowych i działalności.

Zacznijmy od noworocznych postanowień. Ma Pan już swoje?

Na pewno muszę trochę zwolnić tempo pracy. Przede wszystkim zadbać o zdrowie, bo już jedno ostrzeżenie mnie spotkało. Poza tym, cieszę się tym, że coraz więcej osób zwraca się do mnie ze swoimi problemami, co świadczy o wzrastającym zaufaniu. To motywujące w dalszej pracy. Planuję kontynuować swoją aktywność w obszarze kultury, która jak dotąd przynosi efekty. Sprawy polityczne postaram się traktować z dużym spokojem, tak jak przystało na merytoryczną opozycję.

Nowy Rok niesie ze sobą nowe wyzwania, często zawodowe. Czym przede wszystkim planuje Pan się zająć w przyszłym roku w ramach swojej działalności parlamentarnej?

Zaplanowałem już kilka inicjatyw. M. in. w związku z zaniechaniem przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego wprowadzenia uproszczonego systemu podatkowego, chciałbym samodzielnie przygotować projekt ustawy o obciążeniach finansowych wynagrodzeń pracowniczych. Wyobrażam to sobie jako wielkość procentową od wynagrodzenia uiszczaną do urzędu skarbowego, który następnie rozdziela fundusze na ZUS, PFRON itd. Zgodnie z moją koncepcją pracodawca wypłacałby jedną kwotę np. 70 proc.  wynagrodzenia do Urzędu Skarbowego czyli budżetu, który rozdzielałby ją na wszystkie instytucje. Ten temat wymaga jednak szerszego opisu i analizy.  

W 2017 roku rozpoczynamy obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Chciałbym z tej okazji przywrócić pamięć o wybitnym Polaku, ministrze, senatorze i patriocie Leonie Jańcie- Połczyńskim. Nie bez powodu, bo był to najwybitniejszy polityk okresu międzywojennego na Pomorzu.

 

To interesująca inicjatywa. Jak zrodził się pomysł organizacji obchodów?

W tym roku obchodzimy 150-lecie urodzin wspomnianego przeze mnie Leona Janty-Połczyńskiego. To doskonała okazja, aby zapoznać się z jego olbrzymim dorobkiem jako ministra i senatora II RP. Przede wszystkim jednak, warto dowiedzieć się więcej o jego mocno patriotycznej działalności.  Niewątpliwie polskość w na Pomorzu trwała dzięki właśnie takim ludziom.

 

Jako Senator działa Pan na wielu płaszczyznach i często powtarza, że chce być jak najdłużej aktywny zawodowo. Ktoś Pana inspiruje?

Uważam, że Leon Janta- Połczyński  winien być wzorem dla aktywnych Polaków, w tym również dla mnie. Chciałbym dodać, że na emeryturę przeszedł dopiero w wieku 91 lat.

Czego chciałby życzyć Pan mieszkańcom Bydgoszczy w 2017 roku?

Mieszkańcom Bydgoszczy życzę, aby mogli być coraz bardziej dumni ze swojego miasta. A miastu, by umiało rozwiązywać codzienne problemy mieszkańców. W sferze osobistej realizacji planów, spokoju ducha i dużo zdrowia, bo jest naprawdę ważne. A w życiu politycznym, oby nam się „wolniej pogarszało”.

 

 24 grudnia 2016

Świąteczne życzenia od Senatora Andrzeja Kobiaka

                   

 

                     1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86

Biura senatorskie

Biuro Senatorskie w Bydgoszczy

Plac Wolności 1
85-004 Bydgoszcz
tel. (52) 521 28 13
tel. 784 659 808
e-mail: andrzej@kobiak.bydgoszcz.pl


Wyszukaj


Terminarz

wrzesień 2017
pnwtśrczptsond
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

VideoWywiad w Radiu PIK© kobiak.pl 2011, Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Strona wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies zostana zapisane na dysku twardym komputera. Więcej w TUTAJ [akceptuję - zamknij]